Dyskusja wokół książki Egzekutor Stefana Dąmbskiego

Zapraszamy na dyskusję na temat Egzekutora, która odbędzie się 25 listopada 2010 (czwartek) o godz. 17.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.!cut!

Najnowsza książka Ośrodka KARTA Egzekutor Stefana Dąmbskiego to wstrząsające świadectwo, o którym sam autor napisał: Zdaję sobie sprawę, że wielu Czytelników tej książki zacznie kręcić głową z niedowierzaniem i posądzi mnie o grubą przesadę. […] Nikt dziś nie chce brać odpowiedzialności. Wolą raczej fałszować historię i wybielać wszystko w nieprawdopodobny sposób, niż rzucić światło na prawdziwość zdarzeń i ostrzec przyszłe pokolenie przed popełnieniem tej samej pomyłki.

Stefan Dąmbski, tytułowy egzekutor, w 1942 roku, jako 17-latek trafił do oddziału AK. Przydzielono mu zadanie likwidacji Niemców i konfidentów. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów Dąmbski kontynuował działalność konspiracyjną — wykonywał wyroki na przedstawicielach nowej władzy, a także brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom.

Egzekutor jest więc nie tylko opowieścią z życia partyzanta, ale przede wszystkim studium spustoszenia, jakie w człowieku sieje wojna — nawet, jeśli walczy on po „słusznej” stronie. Swoje wspomnienia Dąmbski spisywał pod koniec życia, zdobywając się na niezwykle szczere i przejmujące wyznanie.

Zapraszamy!

Centrum im. Ludwika Zamenhofa
oddział Białostockiego Ośrodka Kultury
15-062 Białystok
ul. Warszawska 19