Duma i pamięć. Rok 1920 z perspektywy polityki historycznej

Zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół albumu 1920. WOJNA O POLSKĘ. !cut!

ALBUM 1920. WOJNA O POLSKĘ TO UNIKATOWA KOMPOZYCJA TEKSTU I OBRAZU, TWORZĄCYCH WSPÓLNIE SUGESTYWNĄ RELACJĘ TAMTYCH WYDARZEŃ.

Książka opowiada o okresie styczeń–październik 1920: wyprawie na Kijów, odwrocie wojsk polskich, bitwie warszawskiej, bitwie niemieńskiej, pogoni za bolszewikami, rozejmie.

Zawarte są w niej świadectwa obu stron — polskiej i bolszewickiej, głos udzielony został zarówno żołnierzom szeregowym, oficerom, dowódcom, politykom, jak i cywilnym obserwatorom czy mimowolnym ofiarom strać. Tekst wzbogacony o materiały ikonograficzne (ponad 300 zdjęć archiwalnych), plakaty propagandowe, notatki prasowe, druki ulotne, dzienniki i wspomnienia uczestników.

Album 1920. Wojna o Polskę wydany przez Narodowe Centrum Kultury i Ośrodek KARTA stanowi uzupełnienie tomu Rok 1920. Wojna Polski z Rosją bolszewicką, który ukazał się w 2005 roku.

Partnerami wydania albumu jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce Poświęcony Badaniom Najnowszej Historii Polski, Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie, Instytut Polski i Muzeum im. Sikorskiego w Londynie oraz Centralne Archiwum Wojskowe.

PATRONI MEDIALNI: RZECZPOSPOLITA, RP.PL, TVP HISTORIA, WP.PL, GRANICE.PL, HISTMAG.ORG

(hs)