Debata o relacjach polsko-ukraińskich w odniesieniu do przeszłości

poniedziałek, 2 Grudnia, 2019
zaproszenie na debatę

Serdecznie zapraszamy na polsko-ukraińską debatę „Ciężar przeszłości. Co zaważyło na polsko-ukraińskich relacjach po XX wieku?” – 17.12.2019 w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie.

Punktem wyjścia do dyskusji jest publikacja „Polska–Ukraina: ciężar przeszłości”, podsumowująca blisko 30-letni dorobek kwartalnika historycznego „Karta” w opracowaniu kluczowych tematów ze wspólnej historii relacji w XX wieku. Tom zbiera świadectwa osobiste – wspomnienia, dzienniki, listy, historię mówioną – oraz wybór z dokumentów, dotyczące stosunków między dwoma narodami w ostatnim stuleciu.

Wychodząc od rewolucji bolszewickiej i wojny polsko-ukraińskiej, poprzez okres II Rzeczpospolitej, po apogeum konfliktu w czasie II wojny światowej i pierwszych latach powojennych, wraz z późniejszą dyskusją historyczną na te tematy, publikacja dotyka w szerokiej perspektywie wspólnej bolesnej przeszłości.

Wobec jakiej przeszłości stajemy dzisiaj? Co rzutuje na współczesne postrzeganie Polaków przez Ukraińców i odwrotnie? Co robić z tym dziedzictwem?


Spotkanie otworzą przedstawiciele dyplomacji obu państw:

  • Jego Ekscelencja Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce
  • Jan Hofmokl, dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ RP

W debacie udział wezmą:

  • prof. Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański
  • prof. Grzegorz Motyka, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN
  • Piotr Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce
  • Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA

Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63, 17 grudnia 2019, godz. 18.00

Informacje grantowe 

Spotkanie dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Polacy–Ukraińcy – wspólna droga do i od zapaści (w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej)”

logo Ministerstwo Spraw Zagranicznych