23 sierpnia 2011 (wtorek) o godzinie 18.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Ulica Pomorska odbędzie się publiczna debata pt. „Nazizm i komunizm na szali zbrodni”. Panelistami są: dr Marek Lasota – dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka Karta!cut!.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz Radia Kraków Grzegorz Bernasik. Debata jest organizowana w związku z 72. rocznicą zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow i ustanowionym w 2009 roku Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego – Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow – podpisali w Moskwie pakt o nieagresji. Na podstawie dołączonego do niego tajnego załącznika Adolf Hitler i Józef Stalin dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. III Rzeszy Niemieckiej pakt sankcjonował możliwość agresji na Polskę. Stalin zapowiedział udział ZSRS w rozbiorze Rzeczypospolitej.
Debata ma służyć nie tylko ocenie samego paktu, bo ta jest jednoznaczna. Rocznica jego podpisania ma być punktem wyjścia do dyskusji na temat nazizmu i stalinizmu, różnic w traktowaniu Polaków przez Hitlera i Stalina. Wiele osób sprzeciwia się stawianiu znaku równości pomiędzy represjami nazistowskimi a późniejszymi stalinowskimi. Dyskusje na ten temat wywołuje także prezentowana w oddziale MHK Ulica Pomorska wystawaKrakowianie wobec terroru 1939–1945–1956.
Podczas debaty przewidziano możliwość zadawania panelistom pytań. Ważną jej częścią będzie także zaprezentowanie przez nich dorobku IPN i Fundacji Ośrodka Karta w zakresie upamiętnienia ofiar nazistowskich i stalinowskich.
Debata Nazizm i stalinizm na szali zbrodni będzie już trzecią w 2011 roku w ramach cyklu Krakowskie Kolokwium. Pierwsza została zorganizowana 18 stycznia 2011 roku. Poruszała okoliczności wkroczenia Armii Czerwonej do Krakowa w 1945 roku i stanowiła próbę odpowiedzi na pytanie, czy było to wyzwolenie, czy zniewolenie. Uczestniczył w niej prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Andrzej Kurz związany z krakowskim Stowarzyszeniem Kuźnica. Druga debata odbyła się 1 marca 2011 roku, a jej bohaterami byli Żołnierze Wyklęci. Udział w dyskusji wzięli: prof. Jacek Chrobaczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego i dr hab. Zdzisław Zblewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Patronat nad cyklem sprawuje m.in. „Gazeta Wyborcza” i Radio Kraków.
(ak)