„Czy można porównywać nazizm i komunizm? Polska perspektywa”

Dom Spotkań z Historią  i Ośrodek KARTA zapraszają na spotkanie ze Zbigniewem Gluzą zatytułowane Czy można porównywać nazizm i komunizm? Polska perspektywa – 15 października (czwartek), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie. !cut!

Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA i redaktor naczelny kwartalnika „Karta”, jest autorem koncepcji merytorycznej wystawy „Oblicza totalitaryzmu” otwartej 28 września w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Wystawa, na której wykorzystano liczne materiały multimedialne, pokazuje powstanie i rozwój nazizmu i komunizmu od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r.

Gość wieczoru zaprezentuje i omówi wybrane materiały źródłowe z bogatych zbiorów Ośrodka KARTA oraz materiały multimedialne z ekspozycji: zdjęcia archiwalne, propagandowe, plakaty, karykatury, dokumenty. Zastanowi się, czy można porównywać hitlerowską i stalinowską agresję, metody działania totalitarnych reżimów oraz represje stosowane wobec obywateli II Rzeczpospolitej. Odpowie na pytanie, co stanowi o specyfice polskiego doświadczenia w XX wieku, na którym odcisnęły piętno nazizm i komunizm.

Na spotkanie i wystawę – WSTĘP WOLNY.