Cykl polsko-ukraińskich spotkań „Wspólne sprawy”

środa, 5 Kwietnia 2023

12 kwietnia w godzinach 18.00–21.00 serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji pt. „Drogi do niepodległości”, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie (ul. Kazimierza Karasia 2). Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w wydarzeniu przez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Dyskusja odbędzie się w języku polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński.

Ponad stulecie temu Polacy i Ukraińcy sięgnęli po historyczną szansę uzyskania niepodległości. Sukces Polaków i porażka Ukraińców zaważyły na losach całego regionu Europy Wschodniej w okresie międzywojennym. Określenie „skrwawione ziemie” dotyczy całego naszego regionu, ale w przypadku terytorium zamieszkałego przez Ukraińców, a podzielonego przez traktat ryski, lata 1918–1939 przyniosły straty ludzkie równie wielkie, jak podczas wojny. Dlatego też okres ten dla Ukraińców nie był okresem między wojnami, lecz czasem walki o przetrwanie substancji narodowej. Dla Polaków natomiast odzyskana niepodległość stała się przedmiotem dumy i fundamentem, na którym pokolenia powojenne budowały swoje nadzieje na odzyskanie pełnej suwerenności.

W dyskusji o drogach do polskiej i ukraińskiej niepodległości, o konflikcie polsko-ukraińskim i o sojuszu wojskowym 1920 roku, a także pamięci historycznej tych wydarzeń wezmą udział dwaj współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiej Komisji do Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–21, prof. Jan Jacek Bruski i prof. Władysław Werstiuk (prowadzenie – sekretarzyni Komisji prof. Ola Hnatiuk). Refleksją na temat podobieństw i różnic polskiej i ukraińskiej drogi do odzyskania niepodległości w latach 1989–91 podzielą się prof. Andrzej Friszke i prof. Ola Hnatiuk (prowadzenie – prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza).


Dyskusja odbędzie się w ramach polsko-ukraińskich spotkań „Wspólne sprawy”, które organizują wspólnie Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w WarszawieOśrodek KARTAUkraiński Dom i Związek Ukraińców w Polsce.

W cyklu spotkań chcemy przez pryzmat historii przyjrzeć się teraźniejszości i spróbować wysnuć wnioski dla przyszłości, tak by jak najprędzej móc mówić o prawdziwym partnerstwie, a nie, jak dawniej, o Polsce jako „adwokacie”, a Ukrainie jako „kliencie”; o dialogu, a nie – w najlepszym razie – o asymetrii dwóch narracji; o wspólnej przyszłości w bezpiecznej Europie i bezpiecznym świecie, a nie o walce „za naszą i waszą wolność”. Tę wspólną przyszłość tworzymy tu i teraz. Chcemy, żeby ukraińska obecność w Polsce była postrzegana nie jako wyzwanie, a jako szansa na lepszą przyszłość obu naszych narodów.

W wyniku spotkań powstanie list-apel o solidarność polsko-ukraińską i zamknięcie wzajemnych rachunków historycznych.

Harmonogram spotkań:

12 kwietnia 2023, 18.00–21.00 „Drogi do niepodległości”
23 maja 2023, 18.00–21.00 „Doświadczenie wojny”
14 czerwca 2023, 17.00–21.00 „Kongres solidarności polsko-ukraińskiej”

Zapraszamy serdecznie!

W imieniu Organizatorów,
Zespół Ośrodka KARTA

Do pobrania:

Plakat – pierwsze spotkanie
Plakat – cały cykl

Informacje grantowe 

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego