Cykl filmowy i konkursy "Mordy. Dom na końcu szosy"

czwartek, 12 Sierpnia 2021

Rozpoczęliśmy publikację (poprzedzonego trailerem) 3-odcinkowego cyklu filmowego pt. „Mordy. Dom na końcu szosy”, który jako całość stanowi plastyczny obraz społeczności Mordów, niewielkiej miejscowości na wschodzie Polski, na tle wielkich wydarzeń w pierwszej połowie XX wieku.

Publikacji filmów towarzyszy seria konkursów adresowanych do czytelników – inspirujących do lektury dwóch nowo wydanych publikacji KARTY: „Dom w Mordach. Rodzina Przewłockich 1912–1944” oraz „Portret zbiorowy miejscowości Mordy 1912–1944” (to broszura, którą można bezpłatnie pobrać tutaj.

Właśnie zakończyliśmy głosowanie na ostateczną wersję trailera cyklu. W ten sposób zapowiadamy nadchodzącą serię naszych filmów o wielkiej Historii w wymiarze lokalnym!

Tutaj można zobaczyć oba 60-sekundowe trailery, identyczne wizualnie i zupełnie różne w warstwie dźwiękowej. Pytaliśmy, który według odbiorców jest ciekawszy, bardziej zachęca do obejrzenia filmów, zajrzenia do książek? Który z tych filmów – nazwanych dla rozróżnienia: 1. Muzyka o historii, 2. Muzyka i głosy o historii – wolą i dlaczego? Prosiliśmy o podzielenie się opinią, także w komentarzu pod tym postem konkursowym.

Większą liczbę głosów uzyskał trailer drugi:

Trailer nr 1 – Muzyka o historii
Trailer nr 2 – Muzyka i głosy o historii

Trzy osoby, których opinie uznaliśmy za najciekawsze otrzymały dwutomowy komplet publikacji „Wojna o wolność 1920”, ponieważ pierwszy z naszych filmów będzie emitowany w związku ze zbliżającym się świętem 15 sierpnia.

15 sierpnia w rocznicę Wiktorii 1920 roku oddajemy w filmie głos świadkom wojny 1920 roku w Mordach i okolicy.

Robimy to trochę w nietypowy sposób – ożywiając archiwalne zdjęcia i pokazując wydarzenia nieoczywiste. Także muzyka staje się tu ważnym aktorem.

Odcinek I cyklu „Mordy. Dom na końcu szosy" zatytułowany „Wojna 1920 roku" można zobaczyć tutaj.

Informacje grantowe 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu