Album Upadek Peerelu. 1986-1989

Ośrodek KARTA, Agora S.A. i Dom Spotkań z Historią zapraszają na konferencję prasową poświęconą albumowi Upadek Peerelu. 1986-1989.!cut!

Gośćmi specjalnymi konferencji będą premier Tadeusz Mazowiecki i prof. Jerzy Kochanowski. Konferencja odbędzie się 29 maja o godzinie 11.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20).

Społeczeństwo – system = 4 czerwca

Co się stało 20 lat temu? Dlaczego Polacy, choć niegotowi na kolejne starcie z systemem, obalili komunizm? Niezwykła w tekście i obrazie, pełna opowieść o agonii Peerelu, z udziałem: hamletyzujących funkcjonariuszy systemu, „konstruktywnych” opozycjonistów i głosicieli destrukcji, pielgrzymującego Papieża, czujnych obserwatorów zdarzeń oraz... nas wszystkich. Od września 1986 do czerwca 1989 – historia, której... nie znacie.

Punktem wyjścia opowieści jest sytuacja po wrześniowej amnestii w 1986 roku – kończącej okres represji po stanie wojennym i będącej początkiem jawnej działalności „Solidarności”. Finałem – czerwcowe wybory w 1989 roku – jako początek stanowienia nowego, demokratycznego ładu.

Historia opowiadana jest chronologicznie; cytaty z materiałów źródłowych wzbogacone są o krótkie informacje o charakterze kalendaryjnym. Cytowane w albumie są fragmenty relacji świadków, dzienniki i wspomnienia, teksty prasowe, dokumenty oraz wiersze. Na stronę wizualną składa się bogaty wybór zdjęć uzupełniony plakatami, pocztówkami, znaczkami oraz reprezentatywnym wyborem dzieł sztuki.

Album jest portretem końca systemu – a także portretem ludzi w obliczu Zmiany.

Album nabyć można od 29 maja na stronie www.kulturalnysklep.pl, pod numerem telefonu 0 801 130 000, w salonach EMPIK, siedzibie Ośrodka KARTA oraz księgarni Domu Spotkań z Historią.

Patronat medialny: PAP, TokFM, Gazeta.pl