BIP

<<  1   2   3   4   5  .... > >>
Ośrodek KARTA wystosował – podpisany przez prezesa Zbigniewa Gluzę – list-protest w związku z aresztowaniem i więzieniem rosyjskiego historyka Jurija Aleksiejewicza Dmitriewa, przewodniczącego Stowarzyszenia „Memoriał” w Republice Karelia, który został aresztowany 13.12.2016 r. pod fałszywymi zarzutami i osadzony w areszcie śledczym, grozi mu do 12 lat więzienia.
W dniach 21–23 kwietnia Wydawnictwo KARTA będzie uczestniczyć w VI Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku. Miejscem, w którym odbędą się targi książki, jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki. Zapraszamy, będziemy obecni przy Stanowisku Świadomych Wydawców (na półpiętrze)!
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, naszą misją jest praca w taki sposób, by historia stawała się źródłem zrozumienia, budowała wspólnotę, wspierała pojednanie. Wspierając nas, bierzecie Państwo udział       w tej misji. Nasz numer KRS to: 0000119146 
8 kwietnia 2017 w Zamku Wojnowice – siedzibie Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego – została otwarta wystawa „Inne Wojny: II wojna światowa w podręcznikach nauki historii”. Ośrodek KARTA jest współorganizatorem wystawy, która powstała z inicjatywy Obywatelskiego Stowarzyszenia Forum Unia Europejska – Rosja – w którym uczestniczy ponad 150 organizacji pozarządowych z Rosji i krajów Europy. Współautorką wystawy jest Alicja Wancerz-Gluza, członkini zarządu Ośrodka KARTA oraz koordynatorka programów edukacyjnych „Historia Bliska”.
Nowa Europa Wschodnia, Ośrodek KARTA i De Revolutionibus. Books & Cafe zapraszają na spotkanie z Aleksandrem Podrabinkiem, dysydentem zaangażowanym w walkę z psychiatrią represyjną w ZSRR, działaczem demokratycznym, niezależnym dziennikarzem, autorem wydanej właśnie książki „Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni” i redaktor Agnieszką Knyt z Ośrodka KARTA, wydawcy książki.
Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na spotkanie z Aleksandrem Podrabinkiem, dysydentem zaangażowanym w walkę z psychiatrią represyjną w ZSRR, działaczem demokratycznym, niezależnym dziennikarzem, autorem wydanej właśnie książki „Dysydenci. Nieuleczalnie nieposłuszni” i Zbigniewem Gluzą, prezesem Ośrodka KARTA, wydawcą książki.
Ośrodek KARTA i Faktyczny Dom Kultury zapraszają 23 marca na spotkanie wokół książki Stanisławy Sowińskiej:  „Gorzkie lata. Z wyżyn władzy do stalinowskiego więzienia”. Udział wezmą: Ryszard Bugajski, Łukasz Bertram, dr Agnieszka Mrozik i prof. Andrzej Paczkowski.
Na spotkanie „Wracanie wolności. Opozycja węgierska w latach 80. i jej związki z Polską” zapraszają w najbliższy poniedziałek (13 marca) Węgierski Instytut Kultury i Ośrodek KARTA.
23 lutego 2017 roku zmarł Zbigniew Fedus (ur. 3 września 1930 w Medwedowcach k. Buczacza) – nauczyciel akademicki, filolog, leksykograf, dziennikarz, instruktor fotografii, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Był autorem słowników, licznych artykułów, tłumaczeń oraz książek wspomnieniowych.  Wśród tych ostatnich ważne miejsce zajmuje tom „Syberia wryta w pamięć dziecka” (1997). Maszynopis książki został wyróżniony przez Instytut Zachodni oraz Ośrodek KARTA w konkursie „Wysiedlenie – wspólne doświadczenie narodów” (1994).
28 lutego 2017 nakładem Ośrodka KARTA ukaże się książka „Gorzkie lata” Stanisławy Sowińskiej. Przedwojenna komunistka trafia do stalinowskiego więzienia jako ofiara paranoicznych poszukiwań wroga w szeregach partii. Jej poruszająca opowieść to obraz jednostki postawionej wobec zbrodniczego systemu, który trudno wpisać w dominujące nurty polskiej pamięci o ówczesnych represjach.
<<  1   2   3   4   5  .... > >>
Ośrodek KARTA ul. Narbutta 29 02-536 Warszawa tel. (+48 22) 848 07 12; 848-07-28; 848-07-61 / Mapa strony