BIP

<< < 1   2   3   4   5   6   7  .... > >>
Trwające od września 2016 roku prace nad nową stroną internetową Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA dobiegły końca. Dzięki zmienionej szacie graficznej nowa strona w atrakcyjny sposób prezentuje cenne zbiory Archiwum Fotografii.

 

 Z wielkim żalem żegnamy Halinę Zgliczyńską – nauczycielkę historii, wolontariuszkę Archiwum    Ośrodka KARTA, człowieka o wielkim sercu. Zmarła 25 grudnia 2016 roku. Pani Halina pracowała w  archiwum od 2013 roku. Pomagała nam w opracowywaniu zapisów wspomnieniowych. Wykonywała  swoją pracę z nieukrywaną pasją i ogromnym zaangażowaniem, za co jesteśmy jej niezmiernie  wdzięczni. Zapamiętamy ją jako wspaniałą i ciepłą Osobę.

 Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 grudnia 2016 r. (piątek) o godzinie 13.30 w kościele p.w.  św. Jana Chrzciciela w Kroczewie.

Celem projektu e-Mediateka Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest opracowanie i udostępnienie w Internecie ponad 2 tys. zdjęć i 108 godzin nagrań dotyczących historii Białegostoku i Podlasia od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Udostępniona zostanie pierwsza na świecie kolekcja nagrań, w których przedstawiona zostanie historia i znaczenie ruchu esperanckiego w Białymstoku.
W wyniku współpracy specjalistów z Ośrodka KARTA z badaczami archiwistyki społecznej powstała obszerna ekspertyza “Archiwa społeczne. Stan obecny i perspektywy” podsumowująca aktualną sytuację archiwów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. 
Ze smutkiem informujemy iż 8 grudnia 2016 zmarł Romulus Rusan, opozycjonista rumuński, szef Międzynarodowego Centrum Badań nad Komunizmem w Syhocie oraz Fundacji Academia Civică – organizacji dokumentującej pamięć o ofiarach komunizmu, bliskiej celami i metodami działania Ośrodkowi KARTA. 
Ośrodek KARTA udostępnił do bezpłatnego pobrania ze strony swojej księgarni publikację: „Obywatele Salonu. Spotkania u Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego” 
Z radością informujemy, iż twórcy Ośrodka KARTA - Alicja Wancerz-Gluza i Zbigniew Gluza otrzymali - w dziewiątym roku jej przyznawania - Nagrodę Jaromíra Šavrdy - za "świadectwo o totalitaryzmie". Nagrodę przyznało Stowarzyszenie obywatelskie PANT, które działa w Czechach. 
Ośrodek KARTA, TV „Biełsat” i Teatr Polski w Warszawie zapraszają na debatę: Co dalej z Białorusią? – w 25. rocznicę rozwiązania na terenie Białorusi Związku Sowieckiego i 20. rocznicę wydarzeń, po których powstała białoruska Karta ’97.Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Andreja Sannikowa „Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą", która ukaże się tego dnia nakładem Ośrodka KARTA.
Ośrodek KARTA i Teatr Polski serdecznie zapraszają na wieczór z Salonem – spotkanie z pisarzami, poetami, ludźmi teatru, bardami, publicystami, liderami opozycji, którzy współtworzyli w dawnym mieszkaniu Melchiora Wańkowicza salon artystyczno-intelektualno-wywrotowy. 
Serdecznie zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Ośrodka KARTA nr 105 na Targach Dobrej Książki we Wrocławiu od 1 do 4 grudnia.
<< < 1   2   3   4   5   6   7  .... > >>
Ośrodek KARTA ul. Narbutta 29 02-536 Warszawa tel. (+48 22) 848 07 12; 848-07-28; 848-07-61 / Mapa strony